Grad Sisak, koji već godinama sustavno brine o energetskoj obnovi svojih objekata, zajedno sa Sisak projektima i Agencijom za pravni promet  i posredovanje nekretninama, ušao je u još jedan projekt pod nazivom Energetska obnova zgrada javnog sektora po ESCO modelu. Ovim će projektom biti obuhvaćeno šest osnovnih škola, jedan dječji vrtić, Kazalište 21,  Športsko rekreacijski centar – bazen i Gradski stadion.

Na konferenciji za novinare gradonačelnica Kristina Ikić Baniček istaknula je kako je projekt obuhvatio energetski pregled i izdavanje energetskih certifikata temeljem čega su četiri osnove škole dobile besplatan energetski pregled i energetske certifikate. Naime,  analizom dostavljenih energetskih izvještaja objekata u vlasništvu grada Siska te pregledom istih,  ustanovljeno je da sve prijavljene zgrade imaju potencijala za obnovu. Prve na redu su sisačke osnovne škole.

-Na ovaj način ostvarena je ušteda od oko 250.000 kuna  za gradski proračun koliko bi inače bila cijena energetskog pregleda i izdavanja energetskih certifikata što nam je zakonska obaveza. Korist za osnovne škole koje su obuhvaćene ovim modelom ogledaju se u činjenici da će njihovi objekti u kojima se odvija nastava biti energetski obnovljeni  bez povećanja troškova za energente. Korist za Grad Sisak očituje se u  činjenici da će biti obnovljeni objekti bez povećanja gradskog proračuna,  a obnova će se financirati iz ušteda u energiji – naglasila je gradonačelnica.

Prvi korak je, dodaje gradonačelnica, obnova fasada na dvije osnovne škole, Braća Ribar i Braća Bobetko, jer ti objekti imaju lošije energetske razrede i daleko veću potrošnju energije i vode od ostalih objekata te bi učenici ove dvije škole novu školsku godinu trebali dočekati s novim fasadama. Direktor Sisak projekata Julije Katančević  kazao je kako je u prošloj godini Grad Sisak na energente u OŠ Braća Bobetko potrošio 265 tisuća kuna, a u OŠ Braća Ribar 240 tisuća kuna.

-Primjenom ovog modela ostvarit ćemo uštede od oko 50 posto. Od ostatka će se financirati cijeli ESCO model. Dakle, sva obnova proizlazi iz uštede na energentima – kaže Katančević.

Dosada se u sisačke osnovne škole ulagalo u fazama, od ugradnje stolarije, kotlovnica, promjene krovišta te je nova fasada u tom smislu posljednji korak u sklopu cjelokupne energetske obnove objekta.

Inače, gradonačelnica je po završetku današnje konferencije za novinare ravnateljicama i ravnateljima osnovnih škola Braća Bobetko, Braća Ribar, Viktorovac i Galdovo uručila i energetske certifikate koji su temeljem ovog projekta za njih napravljeni besplatno.