U sisačkoj park šumi Viktorovac, popularno zvanoj Šumica, u svibnju i rujnu izvaljena su dva stabla hrasta. Naime, park šuma Viktorovac zaštićena je na temelju prostorno planske dokumentacije DPU „Lađarska ulica“ kao zaštićeni krajolik i sukladno mišljenju Konzervatorskog odjela u Sisku, za ovo područje se primjenjuju mjere zaštite prirodnih vrijednosti i mjere zaštite unutar kulturno povijesne cjeline. Povjerenstvo za zaštitu nasada na javnim površinama monitoringom je utvrdilo kako su stabla hrasta lužnjaka (Quercus robur) izložena različitim štetnim biotskim (napad bolesti i štetnika) i abiotskim čimbenicima (zračni polutanti, prekomjerne depozicije različitih kemijskih elemenata u tlu, suša, visoke temperature i sl.) što uvjetuje odumiranje korijenovog sistema, grana i konačno sušenje stabala. Iz ovih razloga i nakon veće količine oborina koje su uzrok pojačanim erozijama tla na ovom prostoru došlo je do izvaljivanja dva velika primjerka hrasta lužnjaka (Quercus robur).
Povjerenstvo je, također utvrdilo kako se na ovom prostoru površinama nalazi znatan broj suhih i trulih stabala koje je potrebno srušiti jer ugrožavaju sigurnost prometa na cestama, komunalnu infrastrukturu, ljude i njihovu imovinu. Radovi na rušenju suhih i opasnih stabala izvršit će se u najhitnijem roku u okviru Programa održavanja javnih zelenih površina, a za ostale zahvate u ovom prostoru, kao što je sadnja stabala, ugradnja nove urbane opreme (klupe, košarice za otpatke i sl.), izgradnja dječjeg igrališta potrebno je izraditi odgovarajuću tehničku dokumentaciju.
Perivoj Viktorovac nosi ime po tvorcu Victoru Schroederu koji je 1901. godine, po uzoru na zagrebački perivoj Maksimir počeo uređivati perivoj u Sisku. Šumica obuhvaća 6,6 ha prirodne i sađene šume. U perivoju je uređeno više staza, igralište, kanali za odvodnju. Planinarsko društvo Gvozd je 1926. godine izgradilo drveni vidikovac, a 50-ih godina prošlog stoljeća su obnovljene staze, uređeni suhozidovi, izvor vode, postavljeno dječje igralište i klupe, kao i novi željezni vidikovac, uređen je plesni podij, a posađeno je i oko 1500 novih sadnica drveća. Tijekom Domovinskog rata perivoj je doživio više razaranja, te je tijekom 90-ih provedeno čišćenje šume i sadnja novog drveća, uglavnom crnogorica. Krajobrazna i biološka vrijednost perivoja je od izuzetnog značaja za Grad Sisak jer u svojoj cjelini, osim navedenog, objedinjuje i zadnje sisačke vinograde. Po mišljenju Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima SMŽ potrebno je učiniti detaljni projekt revitalizacije područja s objedinjavanjem njegovog povijesnog, kulturnog i krajobrazno-biološkog aspekta.