Za potrebe projekta „Julius futura“, kojeg provodi Javna uprava za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Sisačko-moslavačke županije u suradnji s Gradom Siskom i Hrvatskim šumarskim institutom, u utorak, 7. ožujka, 2012. godine sa spomenika prirode hrasta lužnjaka (Quercus robur) uzeti su uzorci vršnih izdanaka (plemki) koji će se cijepiti na pripremljene podloge. Cilj uzimanja uzoraka je da se, kroz uzgoj sadnica pomlatka, nastavi život hrasta, spomenika prirode, i kada njega samog više ne bude bilo. Uzgoj sadnica se već pokušao dobiti iz žira i kulturom tkiva, ali nažalost bez uspjeha.
Važno je napomenuti kako je Grad Sisak vlasnik ovog spomenika prirode koji je od 1998. godine zaštićen kao rijedak primjerak hrasta lužnjaka, ostatka nekadašnjih prostranih posavskih šuma u centru grada, visoke estetske vrijednosti i starosti od oko 300 godina.
Od izuzetne je važnosti na vrijeme osigurati opstojnost hrasta kao spomenika prirode budući je monitoringom utvrđeno ubrzano propadanje i odumiranje ovog stabla kojeg uzrokuju štetni biotički (plodišta gljiva truležnica Fomes fomentarius i Ganoderma lucidum, te štetnika Cerambyx credo i Kermes quercus) i abiotski čimbenici (zračni polutanti, prekomjerne depozicije različitih kemijskih elemenata u tlu, suša, visoke temperature, vjetar i sl.)