DJEČJI ODJEL

 

27. 01. 2012. 18 sati – Obilježavanje 180 godina rođenja Lewisa Carrolla uz projekciju crtanog filma Alisa u zemlji čuda

Lewis Carroll, pravim imenom Charles Lutwidge Dodgson Guildford bio je engleski pisac i matematičar, čije su dvije priče o Alisinim pustolovinama u čudesnom svijetu postale klasici dječje književnosti. Lewis Carroll pseudonim je Charlesa Lutwigea Dodgsona, koji je obrazovanje stekao na Oxfordu gdje je predavao matematiku od 1855. do 1881.godine. Postao je anglikanski svećenik 1861. godine. Četiri godine kasnije, dječje priče koje je pričao kćeri svog predstojnika katedre na koledžu, objavljene su pod imenom Alisa u zemlji čudesa i odmah su postigle uspjeh. Nastavak Lov na zrcalo pojavio se 1872. i bio je jednako popularan. Dodgson je također pisao humoristične stihove i nekoliko matematičkih djela. Bio je entuzijastičan i nadaren amaterski fotograf.

(hr.wikipedia.org)

Događanje je namijenjeno djeci nižih razreda osnovne škole, a činit će ga uvodni dio u kojem će biti riječi o životu i djelu ovog velikog engleskog pisca i matematičara, a potom će se prezentirati različita izdanja njegovih djela te animirani film Alisa u zemlji čuda.

 

OGRANAK CAPRAG

 

24. 01. 2012. 17 do 18 sati – Čitanje na glas – prednatjecanje za učenike 5. razreda osnovnih škola

Čitanje na glas, prednatjecanje za 5. razrede održat će se u srijedu, 18. siječnja 2012. godine u 17 sati u Ogranku Caprag Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak.

Nastavljamo s prednatjecanjima za Čitanje na glas i u mjesecu siječnju za 5. razrede te tako odabiremo nove polufinaliste koji će se spremati za veliko finale u travnju.

Dođite, vidite, naučite, sudjelujte i družite se s nama jer tko čita, razvija svoj vlastiti, samostalni stav!

 

27. 01. 2012. 18 do 20 sati – Sastanak pripreme za Redovnu izbornu skupštinu Esperantskog društva „Sisak“

Kada bi ljudi na cijelome svijetu znali, osim svog materinjeg jezika jedan neutralni jezik, svi bismo se lakše sporazumijevali.To je moguće s esperantom.

Esperanto je međunarodni jezik nastao u drugoj polovici 19. stoljeća prema zamisli L. L. Zamenhofa. Prvi udžbenik objavio je 1887. godine u Varšavi pod pseudonimom “Dr. Esperanto” (liječnik koji se nada) što je kasnije postalo i ime samog jezika.

Govorna zajednica esperantista postoji više od stotinu godina, a čine je brojni govornici i simpatizeri okupljeni u tisućama klubova, grupa, udruženja, strukovnih i nacionalnih saveza na svim kontinentima. Tako postoji i Hrvatski savez za esperanto.

(hr.wikipedia.org)

Lazar Ludvik Zamenhof je za osnovu svog jezika uzeo korijene najčešćih riječi koje se pojavljuju u latinskom i germansko-romanskim jezicima. Neke je riječi uzeo i iz slavenskih jezika. Prvi pisani tragovi o esperantu u Sisku: 15. ožujka 1924. godine kada je esperantski klub Sisak-Caprag organizirao uspješnu zabavu u Trgovačkom domu u Sisku gdje je predstavljena „O ti stranci“ u kojoj su uloge odigrali Gusta Stante, Anka Lučić, Anka Martek, Margita Stante, Štefa Rebić, Jelka Boban i gospodin Vrkljan. Rad i zalaganje gospodina Jakoba Schneidera, predsjednika društva, zaista su bili ogromni i za svaku pohvalu.

Esperantsko društvo „Sisak“ osnovano je 17. studenog 1978. godine i ima 21 člana. Predsjednik je društva Srećko Radulović, dipl. ing. Od 09. do 15. siječnja 2012. godine održan je brzi tečaj esperanta. Sastanak pripreme za Redovnu skupštinu društva je 27. siječnja 2012. godine u Ogranku Caprag Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak.

 

Program Dječje igraonice Zvončica

23.01. – 27.01.2012.

Likovne radionice – izrada likova iz pročitanih bajki