U sklopu proslave zaštitnika katedralne župe i Sisačke katedrale Uzvišenja Svetog križa, u prostorima Pastoralnog centra, mons. Vlado Košić, sisački biskup otvorio je izložbu „Križni put Sisačke crkve u Domovinskom ratu“.

Izložbu koju su pripremili Spomenka Jurić, voditeljica Ureda za kulturu pri Sisačkoj biskupiji i fotograf Stjepan Vego priazuje župne crkve Sisačke biskupije koje su bile srušene u Domovinskom ratu, izgled crkvi prije početka rata, kako su izgledale na kraju rata i kako iste crkve izgledaju danas.

U Domovinskom ratu od 1991. do 1995. godine veliki dio Sisačke biskupije bio je okupiran. U tim teškim danima je granatirano, minirano, zapaljeno, djelomično ili potpuno srušeno 15 župnih crkvi (i jedna samostanska crkva koja je danas župna). Crkve su srušene u  kratkom vremenu, od kraja mjeseca lipnja pa do listopada 1991. godine: Glina 26.lipnja, Viduševac 16.srpnja, Maja 19.srpnja, Čuntić 26.srpnja, Hrastovica 25. kolovoza, Hrvatska Dubica 11. rujna, Hrvatska Kostajnica sredinom rujna, Topusko 24. rujna, Lasinja 17. listopada, Petrinja rujan 1991 i 18.ožujka 1992. Ove župne crkve većinom su bile sagrađene početkom 18. stoljeća, sve su imale baroknu opremu: oltare, slike, propovjedaonice, klupe, imale su orgulje i pokazivale su stoljetnu vjeru hrvatskog naroda i njegovu kulturu. Nakon Domovinskog rata započela je obnova župnih crkvi, ali i manjih crkvi, kapela, župnih kuća i samostana. Većina je potpuno obnovljena i samo ih još nekoliko čeka na ponovnu izgradnju. Izložene fotografije dobivene su iz Ministarstva kulture: Uprave za kulturni razvitak i Konzervatorskog odjela u Sisku; zatim iz župnih arhiva, a čuvaju se u Uredu za kulturu Sisačke biskupije.

Sve je započelo sa željom i intencijom biskupa sisačkog mons. Vlade Košića za obilježavanje natpisom u kamenu – kamenim pločama svih župnih crkvi  koje su bile srušene u Domovinskom ratu s namjerom da svaki hodočasnik i svaki prolaznik dobije informaciju kada je crkva bila sagrađena, kako je i kada srušena u ratu, kada je ponovno od ruševina izgrađena i posvećena. Prva takva ploča bit će postavljena ovu nedjelju, 18. rujna u Petrinji a otkrit će ju biskup Košić, kazala je tom prigodom autorica izložbe Spomenka Jurić, te zahvalila Ivani Miletić Čakširan, koja je omogućila dobivanje fotografija iz fototeke Ministarstva kulture; svim župnicima koji su svesrdno pomagali u prikupljanju podataka; Damiru Sklizoviću na nesebičnoj pomoći, Stjepanu Vegi za dizajniranje panoa i vještoj i znalačkoj obradi fotografija, katedralnom župniku mr. Antunu Senteu, koji nas je povezao, smislio naziv izložbe i omogućio otvaranje, te Sisačkom biskupu Košiću, koji svoje dijecezance uvijek potiče na nezaboravljanje povijesti i ljubav prema domovini.

Samoj izložbi prethodila je pobožnost križnog puta kojoj su sudjelovali kandidati za krizmu te misno slavlje u sisačkoj katedrali Uzvišenja Svetog Križa koje je predvodio mr. sc. Jenko Bulić, profesor na KBF-u Sveučilišta u Splitu. Mr. sc. Bulić okupljenom mnoštvu i kandidatima za krizmu govorio je istinskoj ljubavi koja se jedino može mjeriti na Kristovom križu.

Euharistijsko slavlje, koje su svojim skladnim pjevanjem animirali članovi Katedralnog zbora mladih „Crux amata“ pod ravnanjem Dolores Šimunović, završilo je svečanom procesijom sa svijećama oko Sisačke katedrale dok su svećenici nosili relikvije Isusova križa koje se već dugo godina čuvaju u najstarijoj i središnjoj sisačkoj župi Svetog Križa.