Grad Sisak je prisiljen izdati nova rješenja JANAF-u za izgradnju 5 spremnika nafte prema kojima Janaf neće u gradsku blagajnu uplatiti predviđenih 54 milijuna kuna komunalnog doprinosa već tek nešto manje od 6 milijuna kuna, izvijestio je pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti Mile Mikić.

Mikić je podsjetio kako je Ministarstvo zaštite okoliša ozakonilo JANAF-ovu samovolju da komunalni doprinos za spremnike za naftu koji se grade u Sisku obračunava na način da se obračuna površina dna spremnika, a ne zapremina.

Naime, svaki od pet spremnika u Sisku ima zapreminu od 80 tisuća prostornih metara, prema čemu bi JANAF za te spremnike Sisku trebao platiti ukupno 54 milijuna kuna. Obračunavajući komunalni doprinos po površini dna spremnika, JANAF je sam izračunao da Sisku mora platiti tri milijuna kuna za svih pet spremnika, što je prihvatilo Ministarstvo zaštite okoliša i izdalo JANAF-u građevinsku dozvolu.

Sisak je podnio tužbu Upravnom sudu tvrdeći da je Ministarstvo zaštite okoliša pogodovalo državnoj tvrtki na račun grada, no Upravni sud presudio je u korist JANAF-a i prisilio Grad da izda nova rješenja.

Mikić ističe kako je unatoč presudi, Grad izdao rješenja istovjetna prvima, na iznos od 54 milijuna kuna komunalnog doprinosa, na što se JANAF ponovio žalio.
– Iako smo nakon rješenja Ministarstva i presude Upravnog suda u korist JANAF-a, kojima su tvrdili kako je riječ o otvorenim građevinama, bili dužni donijeti rješenja po tim presudama, mi smo na osnovi 4 ekspertna mišljenja, koja su potvrdila stajalište Grada, donijeli rješenja kojima se komunalni doprinos obračunava po zapremini. JANAF se žalio i Ministarstvo je u vrlo brzom roku uvažilo žalbu, a nama dalo rok od 30 dana da donesemo nova rješenja sukladna presudi Upravnog suda. Gradu je ostala mogućnost da ponovno tuži Ministarstvo Upravnom sudu, no za to nemamo sredstava. Naime,  za 5 rješenja bi početni trošak bio oko 2 milijuna, a svaka nova rasprava tražila bi dodatna sredstva. S obzirom na dosadašnji tijek događanja, šanse da dobijemo ovakvu tužbu su minimalne. Stoga smo bili prisiljeni ispoštovati odluku suda i donijeti nova rješenja. To smo i učinili, no ipak s malom izmjenom. Naime, tehnički je nedokaziva visina od 1 m, koliko je naveo JANAF, jer građevine te vrste ne mogu biti niže od 1,75 m. U obračun komunalnog doprinosa ukalkulirali smo tu visinu, što je JANAF prihvatio i platio. Time smo dokazali da spremnici nisu otvorene građevine. Ostaje još ocjena ustavnosti pred Ustavnim sudom koja, ako i pokaže da smo bili u pravu, u suštini neće promijeniti situaciju – zaključio je Mikić.