Od 25. do 27. lipnja Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje u suradnji s Gradom Siskom, Turističkom zajednicom Grada Siska, Mjesnim odborom Čigoč i Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Sisačko-moslavačke županije organizira 12. konferenciju Europskih sela roda, koja će okupiti gotovo 50 sudionika iz 14 zemalja. Prvi dan konferencije bit će radni i održat će se u Krapju, drugi dan partneri mreže potpisat će u Sisku Sporazum o suradnji, a treći dan će se u Čigoču prigodnim programom proslaviti dan sela. O detaljima 12. konferencije Europskih sela roda na današnjoj konferenciji za novinare održanoj u gradskoj vijećnici nazočne su upoznali pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, sport, branitelje i civilno društvo Goran Grgurač, te ravnatelj Javne ustanove Parka prirode Lonjsko polje Ivor Stanivuković sa suradnicima Valerijom Him i Eduardom Bogovićem.
Euronatur (Europska zaklada za zaštitu prirode) je 1994. godine proglasila Čigoč prvim Europskim selom roda. Od tada, pa do danas, još je 13 europskih zemalja proglasilo svoja europska sela roda (Mađarska, Njemačka, Španjolska, Rumunjska, Slovenija, Poljska, Austrija, Bugarska, Švicarska, Turska, Makedonija, Slovačka i Srbija). Mreža partnera je osnovana 2000. godine kada je izrađena Deklaracija mreže Europskih sela roda s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja roda i njezinih staništa.
Grad Sisak je organizacijski i financijski potpomogao organizaciju održavanje 12. konferencije te će se u buduće zalagati za bolje iskorištavanje turističkog potencijala Lonjskog polja, s namjerom da Sisak postane glavni ulaz u Lonjsko polje. Kako je naglasio Ivor Stanivuković, Lonjsko polje je zaštićeno područje, no to ne znači da se treba izolirati, nego ga treba održivo koristiti, bolje se povezati s lokalnim stanovništvom, osigurati više smještajnih kapaciteta i ugostiteljsku ponudu te poraditi na boljem marketinškom pristupu.
Kada je Čigoč proglašen prvim Europskim selom roda u njemu je bilo čak 54 aktivnih gnijezda roda na krovovima kuća i električnim stupovima. Danas na cijelom području Lonjskog polja ima od 110 do 130 parova, a u Čigoču 30 parova roda. Populacija je relativno stabilna, no ovogodišnja hladna svibanjska kiša ostavila je 12 gnijezda bez mladih. No, u Lonjskom polju vjeruju kako će bez problema pronaći jednu dovoljnu snažnu mladu rodu, kojoj će u subotu ugraditi transmiter, koja će odletjeti u Afriku i vratiti se u Čigoč, a njezin će se selidbeni put moći pratiti i na web stranici parka prirode Lonjsko polje.