Park skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika Željezara Sisak prošli je tjedan upisan u Registar kulturnih dobara RH. U sklopu projekta „Tvornica baštine Željezara Sisak“, skulpture će biti restaurirane, a na prostoru parka ubuduće će se održavati različite kulturne manifestacije i zbivanja. Najavili su to na konferenciji za novinare idejni začetnici i partneri u projektu Gradska galerija Striegl, Gradski muzej Sisak i Konzervatorski odjel u Sisku Ministarstva kulture.
Ivana Miletić Čakširan iz Konzervatorskog odjela pojasnila je kako su razgovori o projektu započeli prošle godine.
– Gradska galerija Striegl je u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Sisku izradila stručne podloge kojima je Park skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika Željezara Sisak postavljenih u javnom prostoru naselja Caprag u Sisku upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Riječ je o jedinstvenom Parku kakav ne postoji nigdje na području Hrvatske osim ovdje u Sisku, postoje neki primjeri u Europi i Americi. Na području zaštićenog Parka skulptura započet će u suradnji s Odjelom za konzervaciju i restauraciju Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu radionica s ciljem izrade stručne podloge za početak restauracije skulptura. Riječ je o višegodišnjem projektu tijekom kojeg će studenti kroz rad na terenu u svojevrsnoj ljetnoj školi sudjelovati u obnovi skulptura, uz asistenciju profesora i stručnih djelatnika. Cijeli proces će biti popraćen okruglim stolovima kao i stručnim konferencijama međunarodnog karaktera koje će odrediti metodologiju obnove i zaštite, te na taj način popularizirati kulturnu baštinu industrijske povijesti Siska – rekla je Miletić.
Alma Trauber, kustosica Gradske galerije Striegl pojasnila je kako se projekt odvija u dvije faz.
– Jedna je faza upis u Registar i rad na kategorizaciji i restauraciji skulptura. Svaka će skulptura u budućnosti, uz to što će biti obnovljena, dobiti i svoje obilježje, naziv te ime i prezime autora. Sve će skulpture biti uvrštene u neku vrstu karte koja bi posjetitelje vodila kroz Park, a sve bi to ušlo, a samim time i obogatilo, kulturnu turističku ponudu u gradu. Druga faza obuhvaća cjelogodišnje projekte poput izložbi, predstava, predavanja, književnih večeri itd. Cilj je ovih aktivnosti aktivirati ovaj prostor, ali i cjelokupni javni prostor grada Siska – pojasnila je Trauber.
Inače, Park skulptura čini 38 planski postavljenih i prostorno razmještenih skulptura kao sastavnog dijela industrijskog krajolika, radničkog stambenog naselja te parkovne arhitekture na području sisačkog naselja Caprag, koja svojom urbanističkom kompozicijom i strukturom čini važan i reprezentativan segment društveno-povijesne i kulturne baštine grada Siska. Sve su skulpture nastale tijekom trajanja Kolonije likovnih umjetnika Željezara Sisak u vremenu od 1971. do 1990. godine., a autori skulptura su mahom protagonisti suvremene hrvatske, kao i skulpture autora iz susjednih zemalja, nastale sedamdesetih i osamdesetih godina 20. stoljeća, te nekolicine umjetnika koji su primarno po svom akademski završenom usmjerenju slikari, ali su ostvarili raritetna kiparska rješenja.
– Grad Sisak vidi svoj potencijal u nečemu što je danas u svijetu dosta u trendu, a to je razvijanje i popularizacija industrijske baštine. Industrija na taj način postaje dio povijesne baštine našega grada, grada koji je još u doba Jugoslavije bio najjači industrijski grad regije. Potvrdit će to i manifestacije koje će i naše sugrađane uvjeriti kako mislimo ozbiljno, one će ili biti vezane uz Željezaru Sisak ili će se odvijati na prostoru naselja Caprag, odnosno sisačke Željezare. Naime, postoje mjesta koja ne poznajemo toliko dobro, a za koja nismo ni sanjali da se na njima mogu odigravati stvari koje se mogu odigravati, to su mjesta na kojima će se u budućnosti zbivati značajne kulturne manifestacije u ovom gradu – najavio je gradonačelnik Pintarić te dodao kako nas prva dva događanja očekuju vrlo skoro.
Međunarodni festival novog kazališta Eurokaz, u nekoj će vrsti uvoda u festival, prvi put gostovati u Sisku i u sklopu Sisačkoga ljeta izvesti novu verziju svoje prošlogodišnje produkcije Krležine Salome, a u programu će se, kao neka vrsta kontrapunkta, predstaviti i ambijentalni projekt Republika mašte sisačkoga Plesnog studija Doma kulture Kristalna kocka vedrine. Obje će predstave biti prikazane 27. i 28. lipnja, Republika mašte tradicionalno u Kranjčevićevoj 10 u 19.30 sati, a Salome će gostovati u atraktivnom prostoru tvrtke CIOS u krugu bivše sisačke Željezare od 21 sat. Gradski muzej Sisak pak organizira izložbu slika Likovne kolonije Željezare Sisak koje je Muzeju donirao bivši vlasnik Željezare američki CMC, a koje će posjetitelji moći pogledati na izložbi koja se otvara 29. lipnja 2012. godine u 19 sati , u ambijentu Starog grada, kao jednom od prostora u kojem su nekada radili likovni umjetnici iz Kolonije.