Danas, petak 27. rujna 2013. u 12 sati u zgradi bivšeg Instituta Željezare Sisak održat će se prezentacija rezultata II. Konzervatorsko-restauratorske radionice u Parku skulptura Željezare Sisak.
Radionica se provodi u sklopu održavanja manifestacije Dani industrijske baštine grada Siska kao dijela programa Dana europske baštine 2013.
Program radionice provodi se u suradnji Odsjeka za restauraciju-konzervaciju Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, Gradske galerije Striegl te Konzervatorskog odjela u Sisku Ministarstva kulture.
Program:
– PREZENTACIJA rada II Konzervatorsko – restauratorske radionice koja je imala za cilj izradu sveobuhvatne dokumentacije koja će biti temelj za obnovu skulptura, provedeni su intervjui s autorima skulptura (sudionicima Likovnih kolonija). Provedena je preventivna zaštita skulptura (odstranjivanje nakupina u donjem dijelu skulptura, čišćenje površine skulptura i spuštanje razine tla oko podesta skulptura) te laboratorijska ispitivanja.
– PREDAVANJA
Zlatan Novak, dipl. inž. geod., Vektra d.o.o., Varaždin: ”Suvremene metode dokumentiranja kulturnog dobra – 3D lasersko skeniranje skulptura u okolici Željezare Sisak”
Sagita Mirjam Sunara (Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu, Odsjek za konzervaciju-restauraciju): ”Glas umjetnika. Informacije prikupljene od autora skulptura nastalih u sklopu Kolonije
likovnih umjetnika Željezare Sisak”
Većina ljudi, kada razmišlja o restauraciji, pred očima ima restauratora u bijeloj kuti koji radi na nekoj staroj slici. Za očuvanje umjetnosti 20. stoljeća, međutim, kist i skalpel nisu dovoljni. Restaurator koji radi na djelu moderne ili suvremene umjetnosti mora poznavati umjetnikovu nakanu, njegov stvaralački proces, materijale i tehnike koje je umjetnik koristio i njihovo značenje – jedino tako može biti siguran da će djelo ispravno restaurirati i(li) prezentirati.
Što umjetničko djelo predstavlja, koju poruku prenosi i kakvu ulogu materijali u tome igraju, neka su od pitanja na koja samo umjetnik može dati odgovor. Informacije se prikupljaju na različite načine: korespondencijom, anketnim listićima, intervjuima… U ovom će se izlaganju prezentirati podaci koji su pomoću ankete prikupljeni od autora nekoliko skulptura iz Parka skulptura u Capragu. Umjetnici su nam omogućili da zavirimo u prošlost i vidimo što ih je zaokupljalo prije trideset ili četrdeset godina, kako su njihove skulpture nastajale i što misle o njihovom sadašnjem stanju. Zajedno otkrivamo da neke skulpture baš i ne izgledaju onako kako su ih njihovi autori zamislili ili napravili…
– RASPRAVA
Rasprava o uređenju Parka skulptura kao arhitektonske cjeline, o pristupu obnovi skulptura s obzirom na konzervatorsku struku, pravnu zaštitu s jedne strane i umjetničku viziju samih autora skulptura s druge strane.
Cilj rasprave je i pokrenuti inicijativu izrade zajedničkog projekta koji bi objedinio parkove/perivoje skulptura na razini Hrvatske u smislu stvaranja platforme za zajedničku prezentaciju, izradu projekata za financiranje iz fondova EU te uključivanja u turističke ponude pojedinačnih sredina ili stvaranja zajedničkih ruta.