Direktorica Gospodarenja otpadom Sisak Sandra Divjakinja, zajedno s gradonačelnicom Kristinom Ikić Baniček i zamjenikom gradonačelnice Markom Krička, održala je u sjedištu tvrtke konferenciju za novinare, na kojoj je bilo riječi o poslovanju GOS-a unatrag godinu dana, u kojem nakon konsolidacije još uvijek postoje nasljeđeni problemi koji opterećuju poslovanje.
U GOS-u se i danas osjećaju posljedice prodaje nekretnina u Fistrovićevoj ulici, koji su dijelili s Komunalcem.
Pored toga, u GOS-u su bili suočeni s potencijalnim gubitkom tri do pet kamiona s kojima obavljaju osnovnu djelatnost. Problemi postoje i zbog tužbi koje je bivša uprava podigla protiv Grada Siska, a zbog duga za odvoz otpada s gradilišta sportske dvorane.
– Sporovi su besmisleni jer je u konačnici naknada za deponiranje imovina Grada Siska. GOS je ovlašten ubirati naknadu u ime i za račun Grada Siska, koji naknadu koristi za ulaganje u odlagalište Goričica – istaknula je Sandra Divjakinja. Također je navela da su utvrđeni i veliki propusti u računovodstvenim evidencijama, knjiženje nevjerodostojne dokumentacije i knjiženje troškova kojima se ne može utvrditi poslovna svrha, a utvrđeno je da je i krivotvorena jedna srednjoškolska diploma, o čemu su obaviještene nadležne institucije.
Prema riječima Sandre Divjakinja, razmjeri problema i loše financijske situacije pokazali su se prilikom izrade završnog računa za 2013. godinu i gubitka od 9,7 milijuna kuna. Čak 60 posto gubitka prikazanog u 2013. godini odnosi se na ranija razdoblja, u kojima je “kreativnim računovodstvom” bio vješto skrivan. Gubitak najvećim dijelom čine nenaplaćena potraživanja od korisnika usluga (6,2 milijuna kuna), troškovi odvjetnika, kamata i rezerviranja za sudske sporove (1 milijun kuna), te rast troškova za zaposlene 700.000 kuna). Zbog lošeg financijskog rezultata znatno je bila narušena i tekuća likvidnost društva, a baza podataka postojećih korisnika manjkava.
Uz intenzivno bavljenje konsolidacijom u GOS-u su intenzivno radili na usklađivanju poslovanja s novim Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, pa je tako pokrenut postupak iza zdavanje nove dozvole za gospodarenje otpadom. Postojeća dozvola vrijedi do 2017. godine.
S obzirom da je od prošle godine Hrvatska članica Europske unije, GOS je obvezan ishodovati Objedinjene uvjete zaštite okoliša. Do sada je pripremljena prva verzija Zahtjeva za utvrđivanje objedinjenih uvjeta zaštite okoliša za odlagalište Goričica, održano je javno izlaganje i javna rasprava, a brojni zaprimljeni komentari i primjedbe zainteresiranih strana sada se razmatraju u nadležnim institucijama.
Kako bi unaprijedili odvojeno sakupljanje otpada, GOS se obratio Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji je odobrio sredstva za 18 zelenih otoka (staklo, papir, palstika, metal), te 600 mikrokompostera. Tijekom rujna i listopada zeleni otoci će biti postavljeni, a podjelom mikrokompostera provest će se pilot projekt zbrinjavanja bio otpada. Kako bi zadovolji zakonom propisane obveze GOS je početkom ove godine uveo i dodatnu posudu za odvojeno sakupljane tekstila.
Ove godine uveden je i novi način sakupljanja glomaznog otpada. Nova akcija sakupljanja glomaznog otpada započinje u zadnjem tjednu kolovoza, pa direktorica Sandra Divjakinja apelira na građane da postupe u skladu uputama na letcima koje su dobili početkom godine i na vrijeme prijave otpad koji treba zbrinuti, kako se ne bi ponovila nesnalaženja iz prethodne akcije.
Na predprostoru odlagališta Goričica postoji reciklažno dvorište gdje građani mogu besplatno zbrinuti sve problematične vrste otpada. S obzirom da zakonski propisi nalažu još jedno reciklažno dvorište za područje grada Siska, iz GOS-a su uputili zahtjev za financiranje projektne dokumentacije Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a odgovor se očekuje.
Odlagalište Goričica ima sve potrebne dozvole za odlaganje otpada, procjenjeni kapacitet je dostatan do kraja 2017. godine, a uz selektivno prikupljanje otpada i duže. Kako je objasnila Sandra Divjakinja, za daljnje strateško poslovanje GOS-a, kao i za planiranje razvoja i sanacije odlagališta Goričica, mora se definirati lokacija županijskog odlagališta. Više informacija o tome u kojem smjeru treba ići gospodarenje otpadom u Sisačko-moslavačkoj županiji, pa tako i Gradu Sisku trebala bi dati Studija predizvodljivosti – uspostava sustava gospodarenja otpadom na području pet županija Panonske Hrvatske, čija se objava očekuje. Inače, prema Planu gospodarenja otpadom Sisačko-moslavačke županije odlagalište Goričica ne zadovoljava potrebne uvjete da bi postalo županijsko odlagalište otpada, nego je Planom predviđen nastavak rada odlagališta uz daljnje uređenje i opremanje.
Gradonačelnica Kristina Ikić Baniček je navela primjere drugih gradova, koji su svoja odlagališta uredili tako da na njima i zarađuju. – Želimo sve uskladiti sa zakonima i pobrinuti se da dobijemo što više financijskih sredstava iz fondova i od nadležnog ministarstva, kako bismo maksimalno poboljšali postojeće odlagalište – rekla je gradonačelnica Kristina Ikić Baniček.