Edmund Andler Borić, jedan od najpoznatijih hrvatskih orguljaša i ravnatelj Međunarodnog orguljaškog festivala Ars organi Sisciae  koji se održava u Sisku, objavio je ovih dana drugi solistički CD Sisačka orguljaška baština u izdanju Croatia Recordsa te uz podršku Ministarstva kulture RH, Sisačko-moslavačke županije i Grada Siska. S kolegicom muzikologinjom Valentinom Badanjak Pintarić surađivao je  na nakoliko istaknutih projekata. Jedan od njih je festival  Ars organi Sisciae te izložba Izgubljena orguljaška baština Banovine i Hrvatskog Pounja.

-Na taj način smo skupili vrlo detaljno građu, odnosno foto dokumentaciju, opise 30 zauvijek izgubljenih  orgulja ovog malog dijela Hrvatske. Građa se i dalje skuplja kao što se skuplja čitava dokumentacija orguljaškog fonda Sisačke biskupije.  Kroz Festival Ars organi Sisciae i uz potpunu podršku Sisačke biskupije potaknuli smo obnovu orguljaškog fonda biskupije, ali i nabavu novih orgulja za Sisak, Žažinu i Petrinju. Festival Ars organi Sisciae je kroz sedam godina postao prepoznat i izvan Hrvatske te je postao kulturni brand grada Siska i Sisačke biskupije.  Također s  kolegicom Badanjak Pintarić pripremam i projekt Zrin i baština Zrinskih na Banovini – rekao je Andler Borić.

U Hrvatskoj je tijekom evidencije orgulja, od 1972. do 1975., zabilježeno oko 800 orgulja i orguljskih pozitiva, među kojima je velik broj povijesno i spomenički vrijednih starih glazbala od 16./17. do 20. stoljeća.

-U Sisačkoj biskupiji crkvene orgulje pratimo od 18. stoljeća. Tek je manji broj njih u dobrom stanju i redovitoj upotrebi, a veći je dio bio kontinuirano zapuštan i izložen propadanju. Četrdesetak orgulja uništeno je ili ukradeno na okupiranom teritoriju  tijekom Domovinskog rata, a samo na području Sisačko-moslavačke županije uništeno je više desetaka crkvi i instrumenata – dodaje Andler Borić.

Edmund Andler Borić živi i djeluje u Zagrebu,  rođen je u Zadru gdje je završio glazbenu školu Blagoje Bersa, klavir u klasi prof. Nataše Polivec. Korijeni po ocu su iz Petrinje i Gora. Nakon položenih prijemnih ispita na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Filozofskom fakultetu u Zagrebu odlučio se za studij klavira. Diplomirao je klavir u klasi prof. Ide Gamulin prije redovnog roka, a orgulje u klasi prof. Ljerke Očić. Magisterij orgulja završio je u klasi prof. Maria Penzara.

Orguljašku interpretaciju usavršavao je u majstorskim klasama Jaroslava Tume, Pietera van Dijka i Daniela Rotha.

Dokumenti