NARODNA KNJIŽNICA I ČITAONICA VLADO GOTOVAC SISAK

PROGRAM – TJEDAN 12.3. – 16.3.2012.

 

12.3. – 17.3.2012. / NKČ Ogranak Caprag / Izložba povodom Dana hrvatskog jezika

U Hrvatskoj se svake godine, od 11. do 17. ožujka, obilježavaju Dani hrvatskoga jezika. Ta kulturna manifestacija utemeljena je odlukom Hrvatskog sabora 1997. godine, na spomen Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika.

Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljena je u tjedniku Telegram 17. ožujka 1967. s potpisima osamnaest hrvatskih znanstvenih i kulturnih ustanova. Tekst Deklaracije sastavila je tjedan dana ranije u prostorijama Matice hrvatske skupina znanstvenika, književnih i kulturnih radnika (Miroslav Brandt, Dalibor Brozović, Radoslav Katičić, Tomislav Ladan, Slavko Mihalić, Slavko Pavešić, Vlatko Pavletić), a Upravni je odbor Matice hrvatske tekst 13. ožujka 1967. godine prihvatio i razaslao na potpisivanje. Već 15. ožujka Deklaraciju je potpisalo tadašnje Društvo književnika Hrvatske, a ubrzo zatim i druge ustanove. (preuzeto iz Kola, 1-2/2009)

Deklaracija je bila borba za hrvatski jezik, njegov samostalni razvitak bez ičije nadređenosti, borba da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim imenom, dakle hrvatski jezik, bez ikakvih drugih atributa ili dvosmislenosti.

(sites.google.com)

 

12.3.2012. /18 sati / NKČ Dječji odjel / Radionica Online prevoditelji

Suvremeni online prevoditelji prevode riječi, izraze ili rečenice na različite jezike. Današnji prevoditelji još uvijek nisu savršeni jer računala još ne mogu smisleno prevoditi pa je prijevod često besmislen i smiješan ili nema poveznice s kontekstom. Zamisao je online prevoditelja da pomognu u prijevodu riječi i tekstova s nama nepoznatog jezika. Većina prevoditelja radi uz pomoć Googleove tehnologije tako da se prijevodi konstantno unapređuju. Na ovoj radionici prikazat će se nekoliko primjera online prevoditelja.

translate.google.hr

www.it-b.hr/prevoditelj.php

www.prevoditelj.in

www.bosiljak.hr/rjecnik/prijevod.php

www.njemacko.hrvatski-rjecnik.com/

 

13.3.2012. /9-11.30 sati/ NKČ Ogranak Caprag / Biblioterapija uza korisnike Centra za rehabilitaciju Komarevo i Klub Žabica

Promičući prava i jednakopravnost uključivanja osoba s posebnim potrebama u svakodnevni život, Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak, nastavlja kontinuitet poboljšavanja kvalitete pružanja usluga, ali i senzibiliziranja javnosti na izazove i mogućnosti u radu sa svim korisničkim skupinama. Capraški će odjel Knjižnice u srijedu, 13. ožujka 2012. godine u 9 sati posjetiti članovi Kluba Žabica, a u 10.30 sati korisnici Centra za rehabilitaciju Komarevo.

Članovi Kluba Žabica te korisnici Centra za rehabilitaciju Komarevo sudjelovat će u programu biblioterapije koja podrazumijeva čitanje priče, razgovor i crtanje a koji će voditi Snježana Pokorny, dipl. knjižničar i ravnateljica Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak.

 

 

13.3.2012. /19 sati/ Glazbena škola Frana Lhotke / Promocija knjige Hrvoja Klasića Jugoslavija i svijet 1968.

Organizator: Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak Knjižnica u prostoru Glazbene škole Frana Lhotke, Sisak

Hrvoje Klasić zaposlen je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U svojem doktoratu bavio se studentskom pobunom 1968. u Jugoslaviji, koju se dosad u javnosti smatralo buntom rigidnih komunista s ciljem provođenja uravnilovke. Klasić je u svojem doktoratu, sada prerađenom u pitku i uzbudljivu knjigu, pokazao da je riječ o povijesnoj neistini koja je rezultat fame dirigirane od tadašnjeg komunističkog režima. Jugoslavija i svijet 1968. odlično je publicističko djelo koje pokazuje novonađenu vitalnost hrvatske historiografije, konačno spremne – barem kada je riječ o znanstvenicima poput Klasića – izaći iz standardnih ideoloških okvira ustanovljenih početkom devedesetih.

Iznimno zanimljivo djelo Jugoslavija i svijet 1968. povjesničara Hrvoja Klasića problematizira situaciju u Jugoslaviji tijekom jedne od najburnijih godina druge polovice 20. stoljeća. Na jednoj se razini obrađuju promjene u zemlji, najvećim dijelom uvjetovane započetom privrednom reformom (1965.). Na drugoj se razini promatra položaj Jugoslavije 1968. u europskom i svjetskom kontekstu, njezin odnos prema Pokretu nesvrstanih, Varšavskom bloku i Zapadu.

Posebna je pozornost posvećena odnosu Jugoslavije prema Praškom proljeću i intervenciji Varšavskog bloka na Čehoslovačku. Kroz cijelo se djelo promatra položaj i uloga Josipa Broza Tita, kako u zemlji, tako i na međunarodnoj političkoj sceni.

(www.tportal.hr)

 

14.3.2012. /18 sati/ NKČ Dječji odjel / Predavanje „Šišmiši“

Predavač: dr. sc. Igor  Pavlinić iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Odjel zoologije

Šišmiši (Sisavci:Chiroptera) su uobičajeni stanovnici špilja. Evolucijski su razvili ponašanje i fizičku prilagodbu (poput tehnike ultrazvučne lokacije nazvane eholokacija) koja im omogućuje upotrebu špilja kao staništa. Kao troglokseni, koriste špilje ali ne borave uvijek u njima. Veći broj vrsta hibernira u špiljama budući da one pružaju stabilne uvjete okoliša za vrijeme dok je vanjsko vrijeme hladno ili promjenjivo. Mnogim su vrstama špilje zaklon kritičan za njihov opstanak. Pored toga oni koriste špilje za parenje, u njima doje i brinu se o mladima ili ih koriste kao stanke tijekom migracija. Šišmiši mogu letjeti velike udaljenosti do špilja gdje će se razmnožavati i hibernirati, posebno u područjima gdje su špilje rijetke. Kolonije šišmiša u špiljama najveće su koncentracije sisavaca na Zemlji (neke kolonije šišmiša u Americi imaju i preko 20 milijuna jedinki).

Zbog gubitka prirodnih zaklona, urbanizacijom, devastacijom i zagađenjem prirodnih staništa, posebice špilja, neke vrste šišmiša danas borave u kućama (tavani, podrumi i druga mjesta koja mogu simulirati špiljski okoliš).

U Hrvatskoj borave gotovo sve europske vrste šišmiša, ukupno 34 vrste, čime se Hrvatska svrstava u europski vrh.

(www.speleologija.hr)

 

14.3.2012. /19 sati/ NKČ Odjel za odrasle / Promocija knjige Hrvatski travari Kate Pranić

Gosti: Kata Pranić, autorica i Slavica Šarović, urednica knjige

Kao što i sama autorica kaže u predgovoru, knjiga Hrvatski travari posvećena je hrvatskim travarima, sakupljačima, uzgajivačima i prerađivačima ljekovitog bilja te terapeutima koji primjenjuju metode tradicionalne medicine i u kozmetičke svrhe.

U knjizi se pojavljuju i recepti od samih travara, koje možete koristiti pri ozdravljenju ili u poboljšanju imuniteta vlastitog organizma. Jasna Babić u uvodu „svatko od alternativnih znanja, koje je nekako preživjelo tiraniju zdravoga i bolesnog tijela u vladajućoj fotelji, sadrži barem sitan biser dragocjene pučke kulture“.

Knjiga Hrvatski travari jedno vrijedno djelo koje je bar u jednom malom segmentu probudilo svijest o očuvanju pučke kulture življenja.

(mojzagreb.info)

 

15.3.2012. /18 sati/ NKČ Ogranak Caprag / NJEGOVANJE ZDRAVLJA I IMUNITETA OBITELJI PRIRODNIM PUTEM / Organizatori: Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak u suradnji s Aromarom

Gost: mr. pharm. Mara Doljak

Pod nazivom AROMA AKADEMIJA u lipnju je 2000. godine magistra farmacije Mara Doljak osnovala prvu školu za aromaterapiju na području Hrvatske.

Aroma Akademija pokrenula je prvu sustavnu edukaciju po principu engleskog modela aromaterapije u Hrvatskoj. Engleski model naziva se još i „holistička aromaterapija“ čije je osnovno načelo pristupanje osobi u cjelini, a ne ograničeno tretiranje određenog zdravstvenog problema. Drugo važno načelo holističkog pristupa je poticanje svijesti o stanju zdravlja i prevenciji bolesti. Upravo stoga „holistička aromaterapija“ utjelovljuje vezu između emocionalnog i fizičkog zdravlja čovjeka.

Na osnovu bezbrojnih iskustava i svjedočanstava mr. pharm. Mara Doljan prenijet će jednostavne recepte i upute za značajno poboljšanje zdravlja, kao i za rješavanje čestih kroničnih i akutnih tegoba.

 

16.3.2012. /12 sati/ NKČ Dječji odjel / Projekcija kratkih dokumentarnih filmova o šišmišima na engleskom jeziku

Dječji odjel Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak omogućit će djeci projekcije sedam kratkih dokumentarnih filmova o šišmišima s YouTubea.

 

16.3. – 25. 3.2012. / NKČ Odjel za odrasle / Izložba nakita Marine Smiljanić

Marina Smiljanić izrađuje unikatni nakit od poludragog kamenja, koralja i bisera. Rođena Siščanka, profesorica pedagogije u Osnovnoj školi Ivana Kukuljevića Sisak po prvi će put svojim sugrađanima predstaviti novu kolekciju nakita “Inspirirano antikom”. Nakit kreira i izrađuje u svom atelijeru M Design, a izložba će se moći pogledati u prostoru Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak, Odjelu za odrasle od 16. – 26. ožujka 2012. godine.    

 

DJEČJI ODJEL-PREDŠKOLSKA IGRAONICA

 

12.3.2012. /11-12.30 sati/ Želim znati više: Gdje žive šišmiši?

13.3.2012. /15-16.30 i 17-18.30 sati/ Želim znati više: Gdje žive šišmiši?

14.3.2012. /11-12.30 sati/ Igra: Slijepi miš

15.3.2012. /15-16.30 i 17-18.30 sati/ Želim znati više: Zašto šišmiši vise naglavačke?

16.3.2012. /11-12.30 sati/ Želim znati više: Zašto šišmiši vise naglavačke?