Dio prostora Dječjeg odjela Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak nakratko je 29. listopada prigušio svjetla. Stvorio se, naime, ugođaj prošlosti, podsjetnik na vremena kada je čitanje bilo grupna aktivnost vođena uz svjetlo petrolejske lampe.

Učenici četvrtog razreda OŠ 22. lipnja Sisak i učiteljica Sanja Basta, roditelji, bake i knjižničarke s velikim su zanimanjem slušali pripovijedanje gošće Knjižnice, Ivanke Debogović. Ova umirovljena učiteljica likovne kulture, autorica knjige za djecu Tri putovanja, baka i osoba neiscrpne kreativne energije, odvela je sve prisutne putem svog čitateljskog djetinjstva i mladosti. Daleko slavonsko selo u kojem je rad na zemlji činio osnovu dana svih generacija, knjige je dočekivalo kao veliko blago. Onaj koji bi posjedovao knjigu imao je dužnost dijeliti je s drugima pa je tako knjiga postajala vlasništvo cijeloga sela. Cjelodnevni teški rad ni mrkli mrak nisu mogli spriječiti čitateljske večeri na kojima se naglas čitalo, ali i raspravljalo o pročitanom. Poseban je događaj bilo izlaženje knjiga Marije Jurić Zagorke u nastavcima. Završetkom svakog nastavka nestrpljivo se iščekivao novi, a u međuvremenu su se ispredale priče o mogućim budućim događajima.

Debogović je počastila svoje slušatelje i listanjem uvezanih sveščića Tajne krvavog mosta iz 1954. godine.

Simboličnim paljenjem svjetla sudionici ovog čitateljskog susreta preselili su se u sadašnjost koju su preuzela djeca. Čitali su ulomke knjiga svojih omiljenih autorica Silvije Šesto Stipaničić, Sanje Polak, Sanje Pilić. Približili su odraslima, ali i svojim prijateljima Gregov dnevnik Jeffa Kinneyja, Snijeg u Splitu Matka Marušića i Crvenšlapicu Zvonimira Baloga. Ovakav šarolik izbor uistinu nije neobičan u današnje vrijeme, kada je, prema riječima djece, knjiga dostupna u knjižnici i na Intreliberu, kada je moguće jednostavno susresti svojeg omiljenog pisca i kupiti potpisan primjerak knjige.

Razlike su među generacijama u doživljaju knjige očite, ali ono što je ostalo nepromijenjeno jest strast i užitak čitanja.