Blagdansko radno vrijeme

Dana 24. i 31. prosinca 2012. godine Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak (Odjel za odrasle, Dječji odjel i Ogranak Caprag) radit će od 8.00 do 12.00 sati.

Dane 25. i 26. prosinca te 1. siječnja 2013. godine Knjižnica neće raditi.

 

DJEČJI ODJEL

 

do 31. 12. 2012. – Izložba u izlozima: „Anđeli“

Izložba Marine Draženović-Pleša predstavljena je Siščanima prvi put 2008. godine u izlozima Dječjeg odjela Knjižnice. Godine 2011. „Anđele“ su imali prilike vidjeti i Zagrepčani u Dječjem odjelu Gradske knjižnice na Starčevićevu trgu.

Ovoga će Adventa pogled na izložbu u izlozima Dječjeg odjela sisačke Knjižnice uveseljavat i oplemenjivati prolaznike Kranjčevićeve ulice u Sisku.

 

28. 12. 2012. 18 sati – Projekcija filma Božić u zemlji čudesa

Dvanaestogodišnji Brian Sanders (Matthew Knight) i njegova šestogodišnja sestra Mary (Amy Schlagel) odlaze s ocem, Waynom (Patrick Swayze), u veliki shopping centar kako bi obavili božićnu kupovinu.

Ovaj dosadni zadatak iznenada postaje mnogo uzbudljiviji kada klinci pronađu torbu punu novca. Dar koji je doslovno pao s neba pretvoriti će običnu kupovinu u najveću pustolovinu njihovih života kada pljačkaši otkriju da su baš oni uzeli torbu s milijun dolara.

 

OGRANAK CAPRAG

 

do 28. 12. 2012. – Izložba „Adventski vijenci u našem domu“

Autorica: Radmila Trošelj

Ideja adventskog vijenca izvorno je nastala u vrijeme došašća. Prvi adventski vijenac na svijetu pojavio se 1838. u domu za siromašnu djecu „Das Rauhe Haus“ („Trošna kuća“) u Hamburgu. Mladi evangelički pastor i odgojitelj Johann Hinrich Wichern (1808. – 1881.) okupio je 1883. siročad s ulice te im u jednoj staroj i trošnoj kući ponudio novi dom. Svake je godine za vrijeme došašća sa svojim štićenicima organizirao trenutke molitve. U svome dnevniku zabilježio je da se u došašću 1838., želeći pronaći način da svojim štićenicima došašće učini što ljepšim, dosjetio da od prvog dana prosinca svakim danom za vrijeme molitve upale jednu svijeću. Wichern je stavljao svijeće na veliki drveni vijenac, koji bi na

Božić zasjao poput velikog svjetlosnog kruga s 24 svijeće: 19 malih crvenih svijeća za dane u tjednu i četiri velike bijele svijeće za nedjelje došašća. Svake godine u došašću obavljali su ovaj kratak obred. Kako se za vrijeme molitve na vijenac stavljala i palila po jedna svijeća, taj se trenutak počeo nazivati „pobožnost sa svijećama“. Oko 1851. Wichernovi su štićenici drveni vijenac počeli ukrašavati zimzelenim grančicama, a s vremenom se umjesto drvenoga počeo plesti vijenac od zimzelenog granja. Taj se običaj proširio po evangeličkim obiteljima u Njemačkoj, a zatim u susjedne i prekooceanske zemlje. Krajem 19. stoljeća prešlo se na četiri svijeće za četiri nedjelje došašća. Nakon Prvog svjetskog rata i katolici su počeli raditi adventske vijence. Prvi se pojavio 1925. u katoličkoj crkvi u Kölnu, a potom 1930. u Münchenu. Oko 1935. u crkvama su se blagoslivljali adventski vijenci koji su se nosili kućama.

(http://hr.wikipedia.org/wiki/Adventski_vijenac)

Upravo ćemo i mi pokušati kroz nadolazeće blagdane uljepšati našu Knjižnicu kao i domove prekrasnim adventskim motivima koje ćemo darivati jedni drugima.

 

do 31. 12. 2012. – Izložba dekorativnog nakita “Kreativna reciklaža”

Ana i Zoran Šišinački rođeni su u Sisku. Prije godinu dana počinju se iz hobija baviti izradom nakita i uporabnih predmeta od recikliranog materijala, točnije od otvarača za limenke. Ovo im je prva izložba pod nazivom „Kreativna reciklaža“. Izrada ovakvih predmeta nije novost u svijetu, ali se kod nas tako nešto pojavljuje po prvi put u realizaciji SK-arta.

Izlagači: Ana i Zoran Šišinački