U sklopu „12. Festivala znanosti“ u petak, 11. travnja u Gradskom muzeju Sisak s početkom u 19 sati održat će se predavanje  prof. dr. sc. Aleksandra Durmana s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu pod nazivom „Zašto je Hefest dva puta bačen s Olimpa“.

Starogrčka mitologija prije svega, ali i sve druge, sustavno prati tehnološki napredak i svaku nejasnoću koja se u tom procesu ponavlja, a ne može je objasniti, uključuje u novi mitološki događaj. Tako se uz glavne bogove  grčkog Olimpa javljaju i neki, posebno za tu zgodu kreirani likovi da mitom objasne nedokučiva zbivanja u tehnološkim procesima. Zašto je prestolonasljednik Olimpa, sin vrhovnih bogova Zeusa i Here ljevač i kovač Hefest, dva puta nasilno bačen s Olimpa od vlastitih roditelja i zašto su ga molećivo vraćali natrag. Jer su metalurgiju doživljavali kao jedini božanski zanat. Najveći dio toga ranog dijela tehnologije, može se objasniti arheološkim nalazima sa prostora kontinentalne Hrvatske i sačuvao se, na svoj način, u zapisanoj mitologiji antičkih vremena.

U civilizacijskom tehnološkom napretku posebno je važan ljevački zanat jer se kroz njega čovjek naučio pratiti najveće promjene strukture materijala. Što znači pronaći amorfnu rudaču, istopiti je te u kalupu izliti savršeno oblikovani uporabni predmet? Nezamjenjiv i kao oruđe i oružje!