Potpisani trogodišnji ugovor Ministarstva socijalne politike i mladih s Društvom Naša djeca Sisak za širenje mreže socijalnih usluga

 

Dana 20. Lipnja 2014. održano je potpisivanje novog ciklusa trogodišnjih ugovora za širenje mreže socijalnih usluga. Ministarstvo socijalne politike i mladih odobrilo je novi trogodišnji program u periodu od 2014. do 2017. Društvu Naša djeca Sisak pod nazivom „Uloga obučenog psa u radu sa zlostavljanom i/ili zanemarenom djecom, te djecom rizičnom za zlostavljanje (djeca s teškoćama u razvoju i/ili posebnim potrebama i kronično bolesna djeca) za koji je odobren iznos od 150.000,00 kn za prvu godinu provedbe projekta. Potpisivanju je nazočila Predsjednica Društva Naša djeca Sisak Renata Fridrih, prof. defektolog- logoped.

Ministrica MSPM  Milanka Opačić naglasila je kako za financiranje 133 programa ove su godine planirana sredstva od 30 milijuna i 250 tisuća kuna. Od toga 91 program odnosi se na udruge osoba s invaliditetom, a 42 programa za udruge koje se bave socijalno humanitarnom djelatnošću. Programi će se financirati u okviru raspoloživih sredstava iz dijela prihoda od igara na sreću u razdoblju do 2017. godine. Ministarstvo socijalne politike i mladih ovim nastavlja proces započet 2010. i 2011. godine vezan uz programsku i financijsku potporu udrugama civilnog društva u području socijalne skrbi, a u odnosu na prošlo razdoblje ove je godine povećan i broj programa i sredstva . Dio sredstava za provedbu programa osiguran je iz proračuna, dok je drugi dio prikupljen iz sredstava Hrvatske lutrije. U okviru financiranja trogodišnjih programa Ministarstvo je suradnju s organizacijama civilnog društva podignulo na višu razinu, s krajnjim ciljem ravnopravnijeg uključivanja udruga u sustav socijalne skrbi.

S područja grada Siska odobren je program za udrugu Društvo Naša djeca Sisak koja provodi jedan od iznimno zahtjevnijih programa, te  jedini u RH i EU. Područje koje obuhvaća svojim sadržajem jest socijalno ranjiva skupina djece :zlostavljana i zanemarena djeca, djeca s teškoćama u razvoju, kronično bolesna djeca i djeca s posebnim potrebama. Posebnost ovog projekta jer svojim aktivnostima moguće je osigurati ovu vrstu pomoći u sustavu socijalne politike, zdravlja, odgoja i obrazovanja, pravosuđa. Inovativnost kako za RH tako i EU jest u visokim zahtjevima i potrebi stručnih kompetencija voditelja programa prema smjernicama iz SAD. Projekt od početka provedbe do konačne realizacije u sustavima iziskuje značajna materijalna ulaganja  koji se financira iz više različitih izvora financiranja putem različitih javnih natječaja u RH.  Grad Sisak i Sisačko-moslavačka županija su partneri u ovom projektu, te se time iskazuje senzibilitet društvene sredine za područje socijalno osjetljivih i ranjivih skupina djece.