U povodu Svjetskog dana Down sindroma, Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije organizirala je sinoć u galeriji Sveti Kvirin tribinu pod nazivom Pružimo ruke kojoj je prisustvovala i gradonačelnica Kristina Ikić Baniček. Stručno predavanje održala je Dinka Vuković, predsjednice Hrvatske zajednice za Down sindrom, tajnica Europske down sindrom asocijacije (EDSA) i majka 14-godišnjeg dječaka Filipa sa sindromom Down.
Kako je rečeno sindrom Down pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života. Postavljanje dijagnoze sindroma Down u novorođenog djeteta, bitno mijenja život roditelja i čitave obitelji. Stoga je važna dobra informiranost o tom poremećaju, poteškoćama koje nosi, izazovima koji obitelj očekuju, kao i podrška šire zajednice. Osobe sa sindromom Down dio su naše zajednice, bave se raznim aktivnostima, pohađaju školu, a neke su i zaposlene. Žive s obiteljima, ili s prijateljima, a neki i samostalno. Mogućnosti za osobe sa sindromom Down danas su daleko veće nego u prošlosti, temeljem odmicanja tradicionalno postavljenih granica. Kvalitativni pomaci plod su zajedničkih napora roditelja, stručnjaka i šire zajednice.
Prema Izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o osobama s invaliditetom u Hrvatskoj živi više od 1 500 osoba s Down sindromom od kojih je 55% djeca i mladi od 0 do 19 godina. U Sisačko-moslavačkoj županiji evidentirane su 43 osobe sa sindromom Down, a u članstvu Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije je trenutno 16 osoba s Down syndromom u rasponu od 42-ije godine života do najmlađe članice koja ima svega 17 mjeseci.